Sıkça Sorulan Sorular

Kimler Katılım Sağlayabilir ?
Fresh Ankara Çağdaş Sanat Sergisi 17-27 yaş aralığı içinde güzel sanatlar öğrenimini gören veya mezun, güzel sanatlar liseleri ve fakültelerinin resim, heykel, seramik ve görsel iletişim dallarından, lisans, lisansüstü öğrencileri ile mezunlarına açıktır. Fresh Ankara etkinliğine katılacak olan genç sanatçıların, Başkent Kütür Yolu programı dahilinde açılacak ve genç sanatçıları kapsamına alan toplu sergileme programları olan paralel etkinliklerde yer almamaları gerekmektedir.

*** 01/01/1997 ile 31/12/2007 tarihleri arasında doğanlar başvurabilir.
Başvuru Formunda Neler Yer Almalı ?
Adaylara tahsis edilecek 4 m duvar veya toplam 2 m² lik kaideye uygun 3 eserin yüksek çözünürlüklü görselleri, künyeleri, öğrenci belgesi veya mezuniyet belgesi başvuru formuna yükleyerek 23 Ağustos 2024 tarihine kadar gönderilmesi gerekmektedir.
Son Başvuru Tarihi Ne Zaman ?
23 Ağustos 2024 tarihine kadar gönderilen başvurular kabul edilecektir.
Sergiye Kimler Davet Edilecek ?
Seçici Kurul’un belirleyeceği 100 sanatçı sergiye davet edilecektir.
Ankara Dışı Seçilmiş Sanatçıların Konaklamaları Karşılanacak mı?
Ankara dışı katılımcıların 24-29 Eylül 2024 tarihleri arasında 2 gece konaklamaları sağlanacaktır.
Fresh Ankara'da Konferanslar Olacak mı?
Gençler için sanat ile ilgili güncel bilgiler, portfolio hazırlama, telif, yerleştirme vb. konularda uzman kişilerce konferans verilecektir.
Seçilen Sanatçıların Yerine Getirmesi Gereken Sorumluluklar
Seçici kurulun başvurular arasından seçtiği sanatçıların, üç eserinin sergi tarihinden 1(bir) gün önce, 23 Eylül 2024 saat 12:00'ye kadar ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezi, Söğütözü Cd. No:1, 06510 Çankaya/Ankara adresine gönderilmesi, Atis Fuarcılık A.Ş. alıcı ödemeli göndermeleri, Ankara'dan katılacakların ise elden teslim edip sergi son günü olan, 29 Eylül 2024 saat 20:00'da teslim almaları gerekmektedir. Diğer illerden katılımcıların eserleri ise Atis Fuarcılık tarafından adreslerine kargolanacaktır.

*** Kargoya verilen eserlerin hasar görmemesi adına özellikle çok iyi ambalajlanması gerekmektedir. Atis Fuarcılığın anlaşmalı kargo şirketi olan Yurtiçi Kargo şirketi teslim ve taşımacılık esnasında oluşacak hasar, kayıp v.b. süreçte Atis Fuarcılık ve Yurtiçi Kargo şirketinin sorumluluğu olmadığını belirtmek isteriz.
Sergide Eserlerimi Satabilir Miyim ?
Seçilen eserler sergileme sırasında satılabilir. Satış gelirinin tamamının sanatçıya aittir.
Sergiye Seçilen Sanatçılara Ödenek Verilecek mi ?
Seçilen sanatçıların yapacakları masraflara katkıda bulunmak amacı ile her birine 4000 TL ödenecektir.
Satılamayan Eserler Hakkında
Satılamayan eserler 1 yıl süreyle Fresh Ankara web sayfasında satılmak üzere sanatçının bilgileri ile birlikte sergilenecektir.
Seçilen Sanatçıların Tanıtım Projesi
Seçici kurul tarafından belirlenen 10 sanatçının eserleri 2025 yılı 11. ARTANKARA ve 5.ARTCONTACT İSTANBUL Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarları'nda sergilenecektir.